You are here:--Například: „Příliš mnoho dřepů a výpadů provedených příliš rychle ..

Například: „Příliš mnoho dřepů a výpadů provedených příliš rychle ..

Například: „Příliš mnoho dřepů a výpadů provedených příliš rychle ..

Zjistěte, která jídla běžně vyvolávají průjem, abyste věděli, čeho se vyvarovat.

Od Beth W. Orenstein, 27. září 2016

Když je průjem vážnější, než si myslíte

Většina případů průjmu je menší obtěžování. Ale když průjem přesahuje běžný trávicí problém, může to být známka vážnějšího stavu. . .

Od Wyatt Myers, 3. dubna 2014

Proč je pro lidi s ulcerózní kolitidou důležité dostat vakcínu COVID-19

Od Brooke Bogdana 26. dubna 2021

Vyzkoušíte dietu s nízkým obsahem FODMAP pro IBS? Vyhněte se těmto 4 běžným nástrahám

Dieta s nízkým obsahem FODMAP může hrát zásadní roli při léčbě syndromu dráždivého tračníku, ale ne, pokud se stanete obětí těchto chyb.

Od Christiny Vogtové, 16. dubna 2021

Měli byste zkusit přerušovaný půst, pokud máte Crohnovu chorobu?

Přerušovaný půst může lidem pomoci zhubnout a jíst zdravě, ale existuje několik důvodů, proč se tomu lidé s Crohnovou chorobou chtějí vyhnout.

Od Blake Miller 13. dubna 2021

Trend: Vaření pro Crohnovu chorobu

Od Alyssa Etier 13. dubna 2021

Co se stane, když nebudete léčeni pro EPI

Exokrinní pankreatická insuficience nebo EPI může ovlivnit vaše zdraví, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Zjistěte, proč je léčba EPI důležitá.

Od Erica Patino, 17. března 2021 “

Podle Americké akademie ortopedických chirurgů se ve Spojených státech každoročně provádí téměř 500 000 kolenních náhrad k léčbě těžké osteoartrózy kolene. A i když po této operaci možná očekáváte spoustu klidu na lůžku, odborníci říkají, že nejlepší způsob, jak se postavit na nohy, je rozhýbat se.

“Abychom se vrátili k pravidelné kondici a chůzi, musíme cvičit během zotavovacích fází,” říká Robert G. Marx, MD, profesor ortopedické chirurgie a veřejného zdraví na Weill Medical College of Cornell University v New Yorku.

Kdy byste tedy měli začít? Do tří měsíců po operaci by většina lidí měla být schopna obnovit většinu rutinního cvičení před operací, i když se jednotlivé případy mohou lišit. Před zahájením jakékoli činnosti se nejprve poraďte se svým lékařem.

Plánování cvičení po operaci

Přestože byste měli vždy vyzkoušet postup, který vám nařídil váš vlastní léčebný tým, než vyzkoušíte něco nového, cvičení po operaci náhrady kolena lze obecně rozdělit do následujících fází:

Během pobytu v nemocnici. Pacienti mohou zůstat v nemocnici kdekoli od tří do sedmi dnů, v závislosti na rychlosti zotavení. Zejména pro lidi s osteoartrózou, kteří kvůli bolesti nemuseli před operací moc cvičit, je cvičení v nemocnici důležité pro zvýšení síly čtyřhlavého svalu. To může začít hned následující den po operaci.

“Hluboká dechová cvičení, správná elevace a polohování zapojené dolní končetiny, aktivní pomocná flexe a extenze kolene (použití nezúčastněné nohy k ohnutí nebo narovnání operované nohy), kotníkové pumpy, sady čtyřhlavého svalu (k utažení čtyřkolek), gluteální sady (zpevnit hýždě) a skluzavky na patě jsou všechny možnosti, “říká Keith Chan, MPT, klinický ředitel Wall Street Physical Therapy v New Yorku. “Všechna výše uvedená cvičení by se měla opakovat 10krát každou hodinu bdění.” ”

Doma. Obecně platí, že pacienti s náhradou kolenního kloubu mohou být propuštěni, jakmile mohou koleno ohnout o 90 stupňů, stejně jako jej plně rozšířit, vstávat a vystupovat z postele sami, chodit s berlemi nebo chodítkem a jít nahoru a dolů dva nebo tři schody.

Jakmile budete doma, bude platit celá nová sada cvičení. Váš lékař a/nebo fyzioterapeut by měl předepsat konkrétní cvičení a nábožensky je dodržovat. “Postupem času by se cvičení měla více zaměřit na zvýšení váhy; korekce abnormální chůze; neuromuskulární převýchova, která zahrnuje rovnováhu a rychlé změny směru; a vytrvalostní aktivity, jako je 30- až 60minutový program chůze, “říká Chan.

Po výměně kolena: Cvičte, co dělat a nedělat

Pokud jde o aerobní cvičení, dobrá volba tři až šest týdnů po operaci zahrnuje stacionární jízdu na kole a plavání nebo jinou vodní terapii (jakmile se rána uzdraví v případě vodních aktivit). Tanec a hraní golfu (pomocí vozíku a obutí bez hrotů) jsou další dvě možnosti. Vyhněte se tenisu, kontaktním sportům, běhání, dřepu, lyžování a skákání.

Silový trénink lze také často zahájit ve tří až šestitýdenním pooperačním časovém rámci. Cvičení s vážením může zahrnovat částečné výpady, tlaky na nohy, dvoustranné zvedání paty a skluzavky po stěně (dřep se zády ke zdi). Neprovádějte vzpírání ani všeobecné zvedání závaží nebo předmětů nad 40 liber.

Protahování může být také důležité při zotavení. “Během ambulantní rehabilitace je zaveden základní program flexibility, který zahrnuje úseky svalových skupin, které procházejí kolenním kloubem, zejména hamstringy, gastrocnemius a quadriceps,” říká Chan.

Zatímco rehabilitace po náhradě kolene zahrnuje práci, nakonec veškeré vaše úsilí pomůže určit úspěch operace při překonávání účinků vaší artritidy.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v bolestech kolen

Jak si udržet kolena zdravá

Do 14. listopadu 2017

Výměna kolena nemusí vždy platit, tvrdí výzkumníci

Méně bolesti na začátek, menší zisk z postupu, ale větší užitek pozorovaný u pacientů s těžkou artritidou.

Od Randy Dotinga 29. března 2017

Herní měnič pro stárnoucí kolena

Roztržený meniskus je jedním z nejčastějších poranění kolene. Pěstováním nové chrupavky v laboratoři jsou vědci nyní schopni ji opravit.

Dr. Sanjay Gupta, 2. března 2016

Její noha je na zádech – podle výběru

Při postupu zvaném rotační plastika se zpětný kotník stává novým kolenem.

Dr. Sanjay Gupta 22. dubna 2015

Takže potřebujete chirurgickou náhradu kloubů

Bolest kyčle nebo kolena neustále postupovala. Volně prodejné léky, které vám dříve poskytly úlevu, prostě nefungují. Co uděláš dál?

Autor: Michael Bronson, MD, 29. srpna 2013

Diagnostika bolesti kolena

Bolest kolena lze diagnostikovat pomocí různých metod. Zde je několik nástrojů, které se běžně používají k diagnostice zdroje vašich problémů s koleny.

Autor: Jennifer Acosta Scott, 24. června 2011

Příznaky bolesti kolena

Znalost různých typů bolesti kolen – a toho, jaké příznaky často pociťují – vám může pomoci lépe komunikovat se svým lékařem.

Eric Metcalf, MPH 24. června 2011

Hra, set, zápas: Jak Billie Jean Kingová vyhrála bitvu proti jejím stárnoucím kolenům

Kingová získala 39 grandslamových titulů (a slavný zápas Battle of the Sexes proti Bobbymu Riggsovi), ale už nemohla hrát tenis – až do výměny kolene. . .

Od Sharon Tanenbaum 23. června 2011

Přírodní prostředky k léčbě bolesti kolen při osteoartróze

Přírodní prostředky překračují hranici mezi výživou a medicínou. Co byste měli zvážit, než začnete užívat bylinky nebo doplňky pro artrózu. . .

Od 28. října 2009, Jeff Muise

Protizánětlivá dieta by mohla pomoci snížit bolesti dolní části zad

Nový výzkum naznačuje, že to, co jíte, může způsobit, že bude více – nebo méně – pravděpodobné, že budete mít bolest v kříži.

Od Becky Upham, 22. února 2021 “

Zdravá kolena jsou pro vaši pohodu důležitá, ale bolestivá zranění, jako je „koleno běžce“, slzy ACL a tendonitida jsou příliš časté. Ve skutečnosti jsou ženy častěji než muži vystaveny vážným problémům s kolenem. Přečtěte si, jak koleno funguje, co se může pokazit a jak zabránit zranění. Navíc se naučte posilovat svaly nohou a snižovat bolest cvičením kolen. . . Ačkoli jsou to největší klouby v těle, vaše kolena patří také k nejzranitelnějším zraněním. A ženy čelí vyššímu riziku, zvláště pokud jsou aktivní. Pokud však přijmete preventivní opatření, můžete snížit pravděpodobnost bolestivého nebo dokonce oslabujícího poškození. “Zranění kolenního kloubu obecně spadají do dvou kategorií: makra traumata a nadměrná poranění,” říká John Hurley, MD, ortopedický chirurg ze Summit Medical Group v Morristownu, NJ Makro trauma zahrnuje natržení šlachy nebo chrupavky, obvykle důsledek otáčení a kroucení při běhu nebo sportu. K roztržení může také dojít, když zastavíte nakrátko s nohama zasazeným v jednom směru a kolenem tlačeným do jiného směru. Zranění z nadměrného používání, na druhé straně, často nastává z toho, že si příliš mnoho kolen žádáte bez dostatečného odpočinku. A i když jim nelze zcela předcházet, oběma druhům zranění lze obvykle předejít správnou péčí. Anatomie kolena Abyste porozuměli tomu, jak se tyto problémy dějí, je užitečné vědět, z čeho fungují vaše kolena.

Vazy jsou stabilizátory, které drží koleno pohromadě. Dva na každé straně zabraňují pohybu ze strany na stranu. Jeden na vnitřní a vnější straně brání jeho zhroucení v obou směrech. Špatný krok nebo boční srážka může snadno vést k přetvoření nebo roztržení. U žen je dvakrát až osmkrát větší pravděpodobnost, že dojde k natržení ACL (přední zkřížený vaz – jeden ze stabilizačních vazů kolena) než u mužů. Kolena také obsahují dva typy chrupavek – jeden z nich pokrývá povrchy kostí a umožňuje jim klouzat jeden přes druhý. Když se tato chrupavka opotřebovává stresem nebo nesouosostí, tření kost o kost vytváří bolest a nakonec může vést k artritidě. Další typ chrupavky, meniskus, funguje jako tlumič nárazů. Pak jsou tu svaly, které ovládají koleno – před stehnem (kvadricepsy) a za ním (hamstringy). Proč jsou ženy vystaveny většímu riziku úrazu Kvůli anatomickým rozdílům a měsíčním hormonálním výkyvům mají ženy častěji než muži zranění kolen při sportu a cvičení. Širší boky vytvářejí více bočního tahu na koleno (přemýšlejte „klepni“), což zdůrazňuje vazy. Také v aktivitách, jako je skákání, muži lépe absorbují přistání, říká Peter J. Millett, MD, specialista na úrazy na klinice Steadman ve Vailu, Colo. Ženy mají tendenci se více spoléhat na své čtyřhlavé svaly a přistávat se zamčenými koleny ven, což vyžaduje, aby koleno absorbovalo veškerou sílu.

Na vině může být svalová nerovnováha. “Ženy mají tendenci být” čtyřnásobně dominantní “, zatímco muži mají stejnou sílu jak v čtyřhlavém svalu, tak v hamstringu,” říká ortopedický chirurg C. David Geier, Jr., M. D., ředitel sportovního lékařství na Lékařské univerzitě v Jižní Karolíně v Charlestonu. Slabší síla jádra u žen může být také faktorem: „Méně svalové hmoty způsobí rychlejší únavu a větší pravděpodobnost zranění,“ říká Dr. Hurley. To platí zejména v případě, že se rozhodnete být aktivní po čtyřicítce. Někdy ženy skočí přímo do běžeckého, tenisového nebo jiného sportu, aniž by vzaly v úvahu ztrátu svalů, ke které dochází stárnutím. A pak jsou tu hormony. “Odliv a odliv estrogenu má jemný účinek na vazy,” říká doktor Millett. “V určitých obdobích cyklu mohou mít ženy volnější vazy, což je vystavuje vyššímu riziku zranění.” “Vyhněte se tomu Ache Díky ochranným opatřením můžete snížit své šance na zranění.” Zde jsou nejčastější příčiny bolesti kolen a úrazů spolu se způsoby, jak jim předcházet. Patellofemorální syndrom („běžecké koleno“ nebo chondromalacia) Co to je: Bolest pod čéškou (čéškou) v přední části kolena, která se obvykle zhoršuje při dřepu nebo chůzi dolů. Můžete slyšet skřípavé nebo cvakavé zvuky.

Co to způsobuje: Abnormální změkčení a/nebo rozpad chrupavky pod kolenem kvůli špatnému vyrovnání kolenního kloubu. K problému přispívá svalové napětí, přehnané nervy (když se noha při chůzi valí do strany) nebo slabé stehenní a hýžďové svaly. Příznaky mohou být vyvolány změnou tréninku nebo úrovně aktivity, říká Dr. Hurley. Například náhlé zvýšení počtu najetých kilometrů může způsobit bolest. Ženy si často začínají zenidol názory stěžovat na bolest kolena, když je jejich dětem 12 až 16 měsíců. “Představte si, že nesete dvacetikilovou váhu nahoru a dolů po schodech,” říká doktor Hurley. Odborná rada:Identifikujte spouštěč a hledejte způsoby, jak upravit své aktivity. Zapracujte také na posílení čtyřhlavého svalu a jádrových svalů. ACL (přední zkřížený vaz) slzaCo to je:Koleno se „rozdává“ – nejčastěji při sportu – a můžete slyšet hlasitý pop, jak se vaz roztrhne. Bolest a otok rychle následují. Co to způsobuje: Náhlá změna směru při běhu, otáčení nebo úderu ze strany kolena může napnout nebo natrhnout vaz. Odborná rada:Pomoci může rehabilitační posílení a v některých případech vám může prospět operace. Navštivte svého lékaře, aby určil nejlepší přístup pro vaši situaci a identifikoval cvičení k obnovení síly a pohybu.

Syndrom IT (iliotibiálního) pásma Co to je: Běžné u běžců, stejně jako u některých tenistů a cyklistů, k tomuto zranění dochází, když se pás IT – vláknitá tkáň, která vede od horní části kyčle k vnější straně kolena – napíná nebo se zanícuje . To způsobuje bolest na vnější straně kolena, obvykle po míli nebo dvou do běhu. Co to způsobuje: Nadužívání, často běh několik dní v řadě bez dostatečného odpočinku nebo křížového tréninku. Rozdíly v délce nohou nebo abnormální náklon pánve mohou také způsobit syndrom IT pásma. Stejně tak mohou trénovat chyby běžců na dlouhé tratě, jako je běh na svahu, takže jedna noha je nižší než druhá. Rada odborníka: Odpočinek, led a protizánětlivé léky obvykle pomáhají. “Vyhněte se přitěžující činnosti a natáhněte IT pásmo,” doporučuje Dr. Millett. Začlenění křížového tréninku do tréninku je také dobrý nápad. Tendonitida Co to je: Otok, podráždění a zánět šlach – vazivová tkáň spojující svaly s kostmi – kolem kolena. Co to způsobuje: Tendonitida obvykle vyplývá z nadměrného namáhání. Například: „Příliš mnoho dřepů a výpadů provedených příliš rychle. . . nebo trénink na maraton dlouhými běhy o víkendech, což tělu nedovolí obnovit energii zpět do svalů, “říká doktor Hurley. Odborná rada: Cross-train to use different svalových skupin. “Nevidíte tolik nadměrných zranění u triatlonistů, kteří provozují různé sporty,” říká. Nezvyšujte intenzitu tréninku o více než 15% najednou a neměňte více než jednu proměnnou najednou. (Jinými slovy, pokud jeden týden zvýšíte počet najetých kilometrů, nezvyšujte také rychlost.)

Osteoartróza kolena Co to je: Rozpad chrupavky, který vede k bolesti, ztuhlosti, omezenému pohybu a lokalizovanému otoku. Co to způsobuje: Artritida může být důsledkem předchozího zranění, nadměrné hmotnosti, genetické predispozice, zlomenin a slz ovlivňujících zarovnání kolen nebo opakujících se kmenů. Odborná rada: Léčba může zahrnovat protizánětlivé léky a injekce kyseliny hyaluronové, přirozeně se vyskytující složky pojivové tkáně, která tlumí a maže klouby. “Pokud bolest přetrvává nebo ovlivňuje spánek, navštivte lékaře,” říká doktor Millett. “Obezita přispívá k bolestem kolen, takže pokud máte nadváhu, může vám pomoci zhubnout pár kilo,” dodává. Kdy okamžitě navštívit ošetření DoctorSeek, pokud je vaše koleno výrazně oteklé nebo se cítí „zaseknuté“ nebo pokud se podlomilo a uvolnilo.

Při menších bolestech kolen nejprve upravte trénink a aktivity:

By |2021-10-19T19:48:44+00:004월 6th, 2020|Categories: Blog|0 Comments

About the Author: